Goodfeel Görme Engelliler İçin Nota Okuma Programı Kılavuz Çevirisi

 

 

 

 

 

 

9.Engelsiz Üniversiteler İstanbul Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlükleri Bölge Toplantısında Boğaziçi Üniversite'ndeydik. 

 
 

Birimimiz 8.Engelsiz Üniversiteler Birim Koordinatörleri İstanbul Bölge toplantısına 30 Kasım'da ev sahipliği yaptı. 

 
 

 

19.11.2016 WOW Otelde Türkiye Omurilik Felçlileri Derneğinin düzenlemiş olduğu " Adalete Erişim " sempozyumuna birim koordinatörü Zuhal Pek dinleyici olarak katıldı.

 
 
 

 

İDARİ PERSONELİMİZ İŞARET DİLİ ÖĞRENİYOR!

Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü Göztepe Kampüsü genelinde idari personele verilmek üzere temel düzey işaret dili eğitimi başlattı. Bu sayede üniversitemizin öğrenci bakımından en kalabalık olan kampüsünde işitme engelliler için erişebilirlik insan kaynağı ile temin edilmiş olacak.Diğer kampüsler de uygulanması planlanan bu çalışma ile işitme engelli öğrencilerin eğitimde daha fazla yer almaları hedeflenmekte."

 
 
  

ÖĞRENCİLERİMİZ İŞARET DİLİ ÖĞRENİYOR

Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü ve Kariyer Merkezi Koordinatörlüğü Marmara Üniversitesi öğrencilerinden oluşan küçük bir grup ile işaret dili eğitimini başlattılar.Bu sayede gençler arasında farkındalık yaratmak, küçük sınıflardan öğrenci seçerek gerektiğinde bu öğrencilerle birimlere kısmi zamanlı öğrenci olarak destek vermek üzere insan kaynağı yaratmayı amaçladılar.

 

Rektör Yardımcımız Prof.Dr. Recep Bozlağan'ın da katıldığı Engelli Öğrenci Birimi Danışmanlar toplantısında Koordinatör Okt. Zuhal Pek kanunlar ve yönetmelikler bağlamında çalışma esaslarını, birimin süren ve tamamlanan çalışmalarını anlattı.  Ortak çalışmalar için danışmalarla fikir alışverişinde bulunarak birlikte yapacakları hizmetler için ortak kararlar aldılar.

 

Marmara Üniversitesi, İstanbul ve Koç Üniversiteleri ve Renkli Kampüs ile engelli gençlerin geleceği için ortak adımlar atmak üzere birlikteydi. 

 

 Renkli Kampüs bugün Dialogue in the Dark / Karanlıkta Diyalog'un ev sahipliğinde engelsiz kampüs koordinatörleri ile buluştu. Marmara üniversitesi engelli ögrenci koordinatörü Okt. Zuhal Pek de üniversitemiz adına toplantida yer aldı. Değerli üniversite temsilcileriyle fikir alış verişinde bulundu ve Hakan Elbir'in sosyal girişimcilik hikayesini dinledi.

 

12-14 Mayıs 2016 tarinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde düzenlenen 10. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayına Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörü ÖğrOkt. Zuhal Pek ile birlikte Yard. Doç. Dr. Aynur Akar ve Dr. Hasan Basri Özpek katılarak verimli bir çalışma içinde bulundular. 

 
 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Sebebiyle Marmara Üniversitesi Engelsiz Marmara Öğrenci Kulübünün düzenlemiş olduğu etkinliklerin ilk ayağı, 2 Aralık 2015'te gerçekleştirildi. Ertesi gün yapılan etkinliklerde ise engelli bireyler ile engelsiz bireyler aynı aktivitelerde bir araya getirildi.

3 Aralık 2015

Panele Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Mustafa Usta, Prof.Dr İsmail Taşpınar, Prof.Dr. Yakup Çiçek, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem 
Kuyumcu, Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü'nden Yrd.Doç.Dr. Özcan Karaaslan konuşmacı olarak katıldı. M.Ü. Engelli Birim Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. Aynur Akar, ögretim üyeleri ve öğrencilerimiz de panelde hazır bulundular.

Prof.Dr. Mustafa Usta, istatistiki rakamlar ile Türkiye'deki engelli nüfusuna ait bazı gerçeklere değinip durum analizi yaparken, Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu ise engellilerin topluma entegre olabilmeleri için ilk önce engellinin ve yakınlarının kıstlılıklarını kabullenerek toplumda yer almaları gerektiğine, ayırıca toplumun da bu konuda bilinçlenmesinin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptı.

Prof.Dr. İsmail Taşpınar ise çeşitli dinlere ait toplumlarda engellilere verilen yer ve önem hakkında bilgiler aktardı. Prof.Dr.Yakup Çiçek ise; İslamiyet'te kader kavramından yola çıkılarak, engellinin İslamiyet'teki yeri ve Hz. Muhammed'in engellilere nasıl destek olduğu konusundaki bilgilerini paylaştı. Yrd.Doç.Dr. Özcan Karaaslan ise; otizmli çocuk ebeynlerinin bilimsel bir şekilde bilinçlendirilerek topluma kazandırılmalarının ve mevcut durumları yüzünden çeşitli suistimallerden korunmalarının önemi konularına değindi.

 

3 Aralık 2015'teki etkinlikler, Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Recep Bozlağan'ın Türkiye'deki engelli nüfusuna değindiği, desteklenilmelerinin ve farkındalığın önemi üzerine vurgu yaptığı konuşması ile başladı. Takibende Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Adem Kuyumcu'nun farkındalık yaratmanın önemi üzerinde durduğu konuşmasından sonra program İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Zihinsel Engelliler Mehteran Takımının kısa konseri ile devam etti. Seyircilerden büyük beğeni alan bu gösteriden sonra program Müzik Öğretmenliği son sınıf öğrencisi Fırat Semercioğlu'nun yönetiminde, Engelsiz Marmara Kulubü danışmanı Zuhal Pek, görme engeli olan Müzik Öğretmenliği öğrencileri Elif Aktaş, Burak Derim ve Mert Karagüzel'den oluşan kuartet, çoksesli müzik dinletilerini sundu.

Sanatsal aktivitelere Yrd.Doç.Dr. Seher Aşıcı'nın gözetiminde Ebru çalışması yapılarak devam edildi. Turkish Wolves Engelli Basketbol takımı ile birlikte engelli olamayan Marmara Üniversitesi öğrencileri tekerlekli sandalyede basketbol maçı yaptılar. Diğer bir spor faaliyeti ise yoğun ilgi gören Otizmlilerle karma masa tenis turnuvası idi. Bu spor aktiviteleri esnasında görme engelli Şafak Sayar, Müzik Öğretmenliği öğrencisi Vurgun Deniz'in perküyonu eşliğinde mini rock diletisini sundu. Program, Basketbol Takımına kupaları, masa tenisinde ilk üçe ödül ve madalyaları verilerek son buldu.

 

 

Bu sayfa Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü tarafından en son 01.10.2017 19:11:45 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM